تبلیغات
« نجوم گلستان »

  

 

 
 
 

چرا مركز كهكشان‌ها همواره درخشان است؟

نویسنده: آرمان متقی
شنبه 2 مرداد 1389


دانشمند‌ان دریافته‌اند كه هسته كهكشانی موسوم به AGN یعنی مراكز بی نهایت درخشان برخی از كهكشان‌ها كه برخوردهای ابری اخیر را تداوم بخشیده‌اند، دارای سوخت كافی برای درخشیدن هستند و این نور فوق‌العاده را از تولد صدها ستاره و تغذیه سیاه چاله در مركز آنها، به دست می آورند...

كهكشان‌هایی شبیه به كهكشان‌ راه شیری، میلیاردها سال پیش از یك مجموعه ابرهای غول پیكر گازی ساخته شده‌اند كه برخی از آنها همچنان درحال فرو ریختن هستند. هم اكنون محاسبات جدید نشان داده است كه ریزش ابرهای عظیم با AGN مرتبط است.

اگر ابر گازی به عظمت میلیون‌ها برابر جرم خورشید در نزدیكی مركز یك كهكشان‌ پرسه بزند، ممكن است به وسیله یك سیاه چاله بزرگ یا از طریق ضربه‌ها و ریزش‌ها مصرف شده و از آن ستاره‌های جدید به وجود آید.

به گفته محققان كالج BMCC سیتی یونیورسیتی نیویورك، محققان معتقدند تمام كهكشان‌ها میزبان یك سیاه چاله غول پیكر در مركزشان هستند، اما فقط كسری از مراكز كهكشانی علائم فعالیت‌های درخشانتر مربوط به تغذیه سیاه چاله‌ای را نشان می‌دهند.

به گزارش ساینس دیلی، جالب این است كه فقط برخی از كهكشان‌ ها فعال هستند، حتی اگر ما تصور كنیم كه هر كهكشانی یك ابرسیاه چاله در مركز خود دارد.

 

به نقل از سایت نجوم ایران


 


 امروز :

کل بازدید :

بازدید امروز :

بازدید دیروز :

 بازدید این ماه :

 

کپی برداری از مطالب این بلاگ فقط با ذکر منبع مجاز است
صفحه اصلی | تبلیغات | تماس با ما