تبلیغات
« نجوم گلستان »

  

 

 
 
 

كشف عناصر حیات در یكی از اقمار زحل

نویسنده: آرمان متقی
دوشنبه 9 فروردین 1389


 

مطالعات انجام شده بر داده‌های فضاپیمای كاسینی-هویگنز نشان می‌دهند كه انسلادوس، یكی از اقمار سیاره زحل، دارای مقادیر زیادی یون منفی ملكول آب در لایه‌های یخی خود است.

به گفته پروفسور اندرو کوتس، نویسنده اصلی مقاله‌ای كه اخیرا در رابطه با این كشف جدید منتشر شده، در حالی که وجود آب بر زیر یخ‌های سطحی انسلادوس عجیب به نظر نمی‌رسد اما این یون‌های تازه کشف شده كه زیاد هم دوام ندارند، ....

شاهد دیگری برای اثبات وجود یك اقیانوس از آب مایع در زیر لایه یخی انسلادوس كه تمام سطح این قمر را پوشانده به حساب می‌آیند و هر جا آب، کربن و انرژی وجود داشته باشد شرایط وجود حیات نیز وجود دارد. اما به گفته وی آنچه دانشمندان را متحیر ساخته، میزان بسیار بالای این یون‌ها در قمر انسلادوس است.

دستاوردهای علمی اخیر بر اساس مطالعات انجام شده توسط دانشمندان آزمایشگاه علوم فضایی مولارد وابسته به دانشگاه لندن بر روی تصاویر و داده‌های فضاپیمای كاسینی-هویگنز ناسا به دست آمده است. این فضاپیما در ماه‌های نخست ماموریت خود به دور سیاره زحل ستونی از ابری را شناسایی كرده بود كه منشا آن فوران‌های بخار آب و ذرات یخی از سطح قمر بودند. در سال 2008 كاسینی-هویگنز با پرواز به سوی این توده ابرمانند این اطلاعات را به زمین مخابره كرد.

پیش از این، علاوه بر زمین، دنباله‌دارها و همچنین تیتان، قمر دیگر زحل تنها اجرام سماوی در منظومه شمسی محسوب می‌شدند كه در آنها یون‌های منفی ملكول آب وجود دارد. بر روی سطح زمین، این یون‌ها در مكان‌هایی كه آب مایع در جریان است، به وفور یافت می‌شوند.

زینب حسینی از سایت نجوم ایران

به گزارش خبر آنلاین


 


 امروز :

کل بازدید :

بازدید امروز :

بازدید دیروز :

 بازدید این ماه :

 

کپی برداری از مطالب این بلاگ فقط با ذکر منبع مجاز است
صفحه اصلی | تبلیغات | تماس با ما