تبلیغات
« نجوم گلستان »

  

 

 
 
 

زمین به تدریج برای موجودات فرازمینی غیرقابل رصد می‌شود

نویسنده: آرمان متقی
سه شنبه 18 اسفند 1388انقلاب دیجیتال بر روی زمین احتمال كشف و ردیابی این سیاره توسط حیات هوشمند فرازمینی را روز به روز كاهش می‌دهد. سال‌ها پیش، اخترشناس آمریكایی، فرانك دریك، عنوان كرده بود حذف تدریجی روشهای آنالوگ انتقال داده‌های صوتی....

تصویری و راداری و جایگزینی آن با روشهای دیجیتال در نهایت منجر به محو شدن كره زمین از نگاه تلسكوپ‌ها و ردیاب‌های ماورای این سیاره خواهد شد. سیگنال‌هایی كه به روش آنالوگ ارسال می‌شدند به مراتب دارای برد طولانی‌تری بوده و حتی قابلیت ارسال به ستارگان دوردست را نیز دارا بودند اما سیگنال‌های دیجیتالی ضعیف‌تر بوده و قابلیت ردیابی از مسافت‌های دور را ندارند.

به امید یافتن حیات فرازمینی، دانشمندان پیوسته آسمان را رصد می‌كنند و انتظار می‌رود موجودات فرازمینی نیز متقابلا چنین كاری را انجام می‌دهند. اما دریك كه حدود 50 سال پیش موسسه جستجو به دنبال حیات هوشمند فرازمینی، موسوم به SETI را بنیان نهاد پیش‌بینی كرده بود كه چنین امكانی با گذشت زمان و جایگزینی روش‌های دیجیتالی به تدریج از بین خواهد رفت. 

 زمین در گذشته در هاله‌ای از تشعشعات به ضخامت 50 سال نوری قرار داشت كه مخابرات تلویزیونی حدود یك میلیون وات از این تشعشعات را تولید می‌كرد. اما امروزه نه تنها سیگنال‌های به نسبت ضعیف‌تر دیجیتال قدرت نفوذ كمتری دارند، بلكه ماهواره‌ها نیز عمده سیگنال‌های خود را به سمت زمین می‌فرستند و عملا درصد كمی در فضا پخش می‌شود. در واقع میزان تشعشعاتی كه در اثر فعالیت‌های بشر بر روی زمین در فضا پراكنده می‌شود، حدود 2 وات یعنی معادل تشعشعات یك تلفن همراه است.

 

دریك معتقد بود موجودات فرازمینی قطعا جایی در این جهان وجود دارند ولی ممكن است حتی به فناوری پیشرفته‌تری نسبت به زمین دست یافته باشند.

به نقل از سازمان فضایی ایران


 


 امروز :

کل بازدید :

بازدید امروز :

بازدید دیروز :

 بازدید این ماه :

 

کپی برداری از مطالب این بلاگ فقط با ذکر منبع مجاز است
صفحه اصلی | تبلیغات | تماس با ما