تبلیغات
« نجوم گلستان »

  

 

 
 
 

روسیه برای مقابله با خطر برخورد سیارك آپوفیس با زمین دست به كار شد

نویسنده: آرمان متقی
سه شنبه 27 بهمن 1388رییس سازمان فضایی روسیه اعلام كرد این سازمان برنامه‌هایی را برای منحرف كردن مسیر سیارك آپوفیس به منظور جلوگیری از برخورد احتمالی با زمین طراحی كرده است. هرچند احتمال برخورد این سیارك با زمین نسبتا پایین است، اما از آنجا كه در صورت برخورد احتمالی، فاجعه‌ای در انتظار زمین خواهد بود، مطالعات مختلفی به منظور منحرف كردن مدار این سیارك و یا انهدام آن در فضا تا كنون توسط دانشمندان انجام گرفته است....

بنابر گفته آناتولی پرمینوف، رییس سازمان فضایی روسیه، دانشمندان این سازمان بررسی بیشتر این مساله را در راس كارهای خود قرار داده‌اند و قرار است سلسله جلساتی نیز در این خصوص برگزار كنند.

به گفته وی، به دلیل اهمیت بالای موضوع، هر طرح پیشنهادی كه به تصویب این سازمان برسد قابلیت تبدیل شدن زمینه‌ای برای همكاری‌های وسیع بین‌المللی را دارا خواهد بود. وی در خصوص اینكه از كدام روش برای جلوگیری از برخورد آپوفیس با زمین استفاده خواهد شد نظری ارائه نداد اما اذعان داشت كه این روش قطعا شامل استفاده از بمب‌های هسته‌ای برای منهدم كردن آن نخواهد بود.


 

سیارك آپوفیس ابتدا در اواسط سال 2004 میلادی كشف شد و از آنجا كه احتمال برخورد آن با زمین در ابتدا 7/2 درصد تخمین زده شده بود، برای مدتی موجب بروز نگرانی‌های فراوانی شد. اما بر اساس آخرین مطالعات بر روی مدار این سیارك و شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای، احتمال برخورد آن با زمین در زمان نزدیك‌ترین فاصله با زمین در سال 2036، یك در 250هزار عنوان شده است. البته آپوفیس دقیقا 7 سال زودتر، یعنی در 13 فوریه 2029 میلادی هم یك بار از نزدیكی زمین و از فاصله 30هزار كیلومتری آن عبور خواهد كرد كه البته هرچند خطری را متوجه زمین نخواهد كرد، اما فرصت بسیار مناسبی را برای مطالعه بهتر آن و آماده شدن برای گذر دوباره سیارك در سال 2036 فراهم خواهد كرد.

 

بزرگ‌ترین قطر آپوفیس، حدود 300 متر است. البته سیارك 27 میلیون تنی آپوفیس حتی در صورت برخورد با زمین هم نمی‌تواند موجب تغییرات شدید آب‌وهوایی و در نهایت انقراض حیات بر روی كره زمین شود، هرچند چنین برخوردی قطعا برای زمین فاجعه‌بار خواهد بود.

به نقل از iranian space agency


 


 امروز :

کل بازدید :

بازدید امروز :

بازدید دیروز :

 بازدید این ماه :

 

کپی برداری از مطالب این بلاگ فقط با ذکر منبع مجاز است
صفحه اصلی | تبلیغات | تماس با ما